ADAÇAYI (Salvia Pratensis)

   Yapraklarından ve çiçeklerinden yararlanılan adaçayının başlıca özelliği uyarıcı oluşudur. Kan dolaşımını etkiler sinir sisteminin işlevlerinden yardımcı olur. Kansızlık çekenlere, hastalıktan yeni kalkmışlara, çok sinirli kişilere iyi gelmektedir. Kusmayı ve sürekli ishali önler, mide ve bağırsak işlemlerine yardımcı olur. Sıkıştırıcı niteliği ile tüm kanamalara, kadınların normal olmayan akıntılarına, kan yitirmelerine, öksürüğe ,yaralara, ülsere, diş eti ve boğaz iltihaplarına iyi gelir.

   Adaçayı üstün nitelikleri nedeniyle cilt sağlığını da en iyi biçimde korur. Saç dökülmelerini azaltır ve saçlı deriyi temizler mikroplardan arındırır.

HAZIRLAMA VE KULLANMA

   Adaçayını yemeklerinizde, ızgara etlerinizin üstüne, soslarınızda, çorbalarınızda bol miktarda kullanın.

DEMLEME

   200 ml kaynamış suya 4 gr adaçayı (yaklaşık bir yemek kaşığı) konur ve 5 dakika demlemeye bırakılır. Sonra karışım süzülerek içilir.

EL VE AYAK BANYOSU veya SAÇ BAKIMI

   1,5 avuç adaçayını bir litre suda kaynatın. Karışımı süzün el ve ayak banyosu için 10 dakika bekletme şeklinde saç için kullanacaksınız saçlarınızı duruladıktan sonra saçlarınıza dökün. Saçlarınızın diplerine ulaştığından emin olun. Saclarınızı tarayıp kurumaya bırakın.

mrrm

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir