Ekolojik Çiftlik

Hakkında

Image

NEDENSCARABUSFARM

Scarab, Latince scarabaeus eski Mısır inanışına göre yumurtalarını bokun içine yuvarlayarak bırakan bok böceği şeklindeki önemli bir semboldür. Bu böcek güneşin doğuşu, Khypri, kutsal bir inanışla ilişkilendirilmiş ismi scarab hiyeroglif (simge-yazı) ile yazılmış ve sabah güneşini gün boyunca doğrusal bir disk üzerinde yuvarladığına inanılıyordu. Scarab hiyeroglif, Khypri, var oluş, belirme, gelişme, büyüme ve itibar gibi çeşitli fikirleri temsil etmek üzere tüm dönemlerde eski Mısır tarihinde en sevilen nazarlık formu olarak kullanılıyordu.

Çiftliğimizde bok ağaçlara gübre olarak kullandığımızdan bizim için çok önemli. Bitkilere ve toprağa direk olarak çok faydalı bize de dolayısı ile faydalı. Bu yüzden kendimize scarabus, çiftliğimize de Scarabus Farm diyoruz. İsim olarak uluslararası olmak adına ingilizce bir isim seçtik çünkü biri Türkiye’de diğeri Tayland’da iki çiftliğimiz var.

WHY SCARABUS FARM?

Scarab, Latin scarabaeus, in ancient Egyptian religion, important symbol in the form of the dung beetle(Scarabaeus sacer), which lays its eggs in dung balls fashioned through rolling. This beetle was associated with the divine manifestation of the early morning sun, Khepri, whose name was written with the scarab hieroglyph and who was believed to roll the disk of the morning sun over the eastern horizon at daybreak. Since the scarab hieroglyph, Kheper, refers variously to the ideas of existence, manifestation, development, growth, and effectiveness, the beetle itself was a favorite form used for amulets in all periods of Egyptian history.

In our farm dung is so important also we use it as a fertilizer for trees. Most of people think that it’s worthless but it’s so useful for the soil and plants directly also for us indirectly. That’s why we are like scarabus and our name of the farm is Scarabus Farm . We use an English name as we have two farms that one is in Turkey and the other one is in Thailand.

Size özel fırsatlar

Tamamen Organik Ürünler

%100 Organik

Yüzde yüz organik ürünler.

Feature Icon

Güvenilir Kaliteli

Tamamen güvenilir doğal ve kaliteli ürünler.

Feature Icon
Image
Feature Icon

TaptazeSebzeler

Kendi çiftliğimizde ürettiğimiz organik taze sebzeler.

Feature Icon

HergünHasat

Hergün özenle bakı yetiştirdiğimiz doğal ürünler.

Image

BİZ KİMİZ

Çiftliğimiz İstanbul’a 200 km uzaklıkta Sakarya’da bulunmaktadır. Etrafı ormanla kaplı olup çok sessizdir. Yaşadığımız köy Pamukova’nın Kadı Köyü’ndedir. Çiftliğimiz yaklaşık 8 dönüm olup 300 civarında meyve fidanı bulunmaktadır. Fidanlarımız henüz çok küfün olduğundan onlara iyi bakmamız gerekiyor. Bunun yanında çeşitli şifalı bitkileri ve sebzeleride arazimize diktik. Çiftlikte kendi yoğurt, peynir, deterjan sirke vs. Kendimiz yapmaktayız. Amacımız sürdürülebilir bir sistem kurup satın almamaya başlamak ayrıca köyümüzde de bakkal veya market bulunmamaktadır. Herhangi birşey olmasına karşı bir arabamız bulunmakta ve bize en yakın hastane 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Bu araziyi 4 sene önce aldık ve içine bir oda, açık mutfak, banyo ve tuvaletin oldugum ahşap bir ev yaptık. Ayrıca dışarıya acık mutfak, bir fırın bir de ocak ( Yemeklerimizi bu ocakta pişiriyoruz.), kuru (kompost) tuvalet, açık banyo yaptık. Eşim ve ben çok çalıştık. Ben fizik öğretmeniyim eşim ise doktor. Yaklaşık 10 yıl önce ekolojik ile ilgilenmeye başladım ve fizik projelerini bu doğrultuda yapmaya başladım. Birkaç yıl sonra istifa ettim ve ekolojik ve permakültürü araştırmaya devam ettim.iki sene sonra eşim bir arkadaşı ile bana yardıma geldiğinde tanıştık. Kısa bir sürede birbirimizi sevdik ve evlendik. O geldikten sonra tüm marangozluk tesisat işlerini ona devrettim. İşleri paylaştık. Şimdi o marangozluk yapıyor ben ise bahçıvanlık işlerini yapıyorum. Şu anda biri Türkiye diğeri Thailand’da olmak üzere iki çiftliğimiz var. Artık yılın yarısını (Kasım’dan Nisan’a kadar ) Thailand’ın Chaing Mai şehrinde diğer yarısını ( Nisan’dan Kasım’a kadar) Türkiye’de geçiriyoruz.

Çiftliğimizde yetişkinlere veya çocuklara kompost yapımı, kompost tuvaleti, sebze yetiştirme, toprak iyileştirme, sirke , yogurt, peynir vs. yapımı hakkında etkinlikler düzenliyoruz.

Paylaşmak kollamaktır. Bildiğimiz tüm bilgileri paylaşmak ve izin bildiklerinizi daha iyi bir evren için öğrenmek istiyoruz. Tüketmeyin üretin.

WHO WE ARE?

We are in Sakarya which is 200 km far from Istanbul. Our land is surrounded by the forest and it’s very silent. We are living in the village named Kadı Köyü. Our land is 8000 m2 and we have so many small fruit trees. As the trees are baby now we have to take care of them so carefully. We plant also so many kinds of veggies and herbs. We make our own vinegar, soap, yogurt and cheese at the farm. We have a sustainable life there as the city centre is far from here and there is no market in our village. We have a car in case of emergency. We are 7 km far from the hospital.

We bought this land 4 years ago and we built a wooden house with a room, kitchen, bath and a toilet inside. Also we made an outdoor kitchen with two ovens. One of the ovens is made from stone( We cook our meal at the oven. ).There is dry (compost ) toilet and an outdoor bath.  Me and my husband worked so hard. I’m a physics teacher and my husband is a doctor. Nearly ten years ago I got interested in ecology and I started doing physics projects related to ecology. Few years later I quitted my job and continued to search ecology and permanent culture more.Few years later I bought this land and started to built an ecological farm . Two years later my husband came to help me with a friend. I didn’t knew him those days Then we fell in love with each other and got married in few months. After he came to the farm he started doing all the stuff. He worked as a high qualified carpenter, an installer, a builder. So we shared the work. He’s working on building stuff and I’m working in the garden. Now we have two ecological farms. This one is in Turkey and the other one is in Thailand. From now on we will stay half of the year in Turkey from April to the end of the August. And from September to April we will stay in Chaing Mai city in Thailand.

We sometimes do activities for adults or some students such as making compost, compost toilet, how to grow vegetables, how to make your soil better, how to make vinegar, etc.

Sharing is caring. We want to share all of our experiences with you and learn from you for a better universe. Create not waste.

Yaratıcılardan Öğrenin

Biz Organik TarımYapıyoruz...

Image

Mehmet BİLGİN

Kurucu

Image

Sevil ÇAKMAK BİLGİN

Kurucu

EnglishGermanTurkish